Bas Fakültesi 2005 yılında Oditoryum İstanbul bünyesinde, sadece basgitar ve sahne derslerinin verildiği bir derslik olarak eğitim vermeye başladı. Artan talep, verilen derslerin çok geniş ölçekli oluşu ve sadece basgitar üzerine eğitim vermesinin getirdiği özel durum Bas Fakültesi’nin kendi başına bir kuruma dönüşmesini sağladı.

2006 yılında Tünel’de Stüdyo Fanus’un stüdyolarını da kullanarak her yaştan bas gitarist adayına sürekli bir eğitim sağlamaya başlayan Bas Fakültesi, 2012 yılında artık basgitar ve müzisyen sahnesi eğitiminde en aktif kurum haline gelmiş durumda.

Yine 2012 yılında, öğrencilerin dersler haricinde de okul içerisinde bulunmak ve çalışmak için artan talepleri ile beraber asistanlık sistemine geçerek müzisyen adaylarına hem çok daha verimli ve uzun saatler çalışma imkânı, hem de eğitmenlik eğitimi alan müzisyenlerimize de bilgilerini paylaşabilme olanağı sağladı. Mevcut sistemde, tüm dersler eğitmenlerimiz tarafından verilirken; parça çalışma, egzersiz ve ders tekrarları konularında, dileyen her müzisyen adayına atanan asistanlar yardımcı oluyor. Tüm diğer haftada tek ders görülen birebir sistemlere oranla öğrenim hızını arttıran ve öğrenme süresini düşüren bu sistem sayesinde, müzisyen adayları hem hayallerine çok daha çabuk kavuşuyorlar, hem de birçok farklı açıdan konulara yaklaşmayı öğreniyorlar.

Özel yalıtımlı ve doğaya olan saygımızı ortaya koyan, çok büyük oranda geri dönüşümden imal ettiğimiz tam donanımlı dersliğimiz ile müzisyen adaylarımıza en keyifli ve kaliteli ders ortamını sunmakta olan Bas Fakültesi’nin kapıları, yeni başlamayı düşünen müzisyen adaylarına olduğu kadar müzisyenliğini ve sahnesini ilerletmek isteyen tüm bas gitaristlere de sonuna kadar açık.

Bas Fakültesi’nin temel amacı, enstrümanına tamamen hâkim, sahnede başarılı, iyi derecede müzik bilen, bilinçli ve etik bas gitaristler yetiştirmek ve başarıya giden yolda onların yanında olmak.